szybkie racuchy drożdżowe z jabłkami

Lubicie drożdżowe racuchy z jabłkami? Ja uwielbiam! Poznaj prosty i szybki przepis babci Joli na racuchy z jabłkami. Są tak pyszne i pachnące, że w mgnieniu oka znikają z talerza i każdy prosi o dokładkę. Idealnie nadają się na śniadanie, obiad lub kolację.

Składniki na racuchy z jabłkami:

Szklanka to 250 ml.

  • 2 szklanki mąki pszennej (około 300 g)
  • 1 szklanka lekko podgrzanego mleka (250 ml)
  • 400 g jabłek (2 – 3 sztuki)
  • 20 g świeżych drożdży (7 g suchych drożdży)
  • 1 jajko (rozmiar L)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • olej do smażenia
  • cukier puder do oprószenia racuchów

Jak zrobić drożdżowe racuchy z jabłkami?

Potrzebować będziemy: kubka lub miseczki na zaczyn drożdżowy, większej miski na ciasto, drewnianej łyżki lub ewentualnie miksera z hakami, patelni z grubym dnem. Przygotuj też talerz wyścielony ręcznikiem papierowym. Zanim przystąpię do robienia ciasta, najpierw odmierzam składniki.

Krok 1. Zaczyn z drożdży

Przygotowanie racuchów drożdżowych rozpoczynam od zrobienia zaczynu. W tym celu do dużego kubka lub miski wkruszam 20 g drożdży. Wlewam pół szklanki lekko podgrzanego mleka (temperatura około 30 stopni C, zdecydowanie nie wyższa niż 35 stopni C). Wsypuję także 1 łyżkę cukru oraz 5 łyżek mąki (odbieram część mąki z odmierzonych wcześniej 300 g). Całość mieszam do połączenia się składników. Tak przygotowany zaczyn przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 15 minut. Po tym czasie drożdże się uaktywnią, podwoją swoją objętość i z pewnością spienią. To jest znak, że drożdże są gotowe, aby użyć ich w cieście na racuchy.

Jeśli masz suche drożdże, to pomiń ten krok. Wystarczy, że dodasz je do mąki pszennej.

Krok 2. Ciasto drożdżowe na racuchy

masa na racuchy

Do miski wsypuję pozostałą mąkę (300 g minus 5 łyżek). Jeśli masz czas i chęci, to możesz ją oczywiście przesiać. Wlewam pozostałe pół szklanki mleka. Wbijam 1 jajko i wsypuję 1 łyżeczkę cukru waniliowego. Wlewam wyrośnięty zaczyn drożdżowy.

Całość mieszam za pomocą drewnianej łyżki, a następnie wyrabiam ręcznie, aż uzyskam jednolicie gładkie ciasto. Czas ręcznego mieszania wynosi około 8 – 10 minut. Możesz też użyć miksera z hakami do ciasta drożdżowego (około 4 minut na wysokich obrotach). Uzyskuję lekko gęste ciasto. Jeśli stwierdzę, że jest za gęste, to dodaję łyżkę letniego mleka. Jeśli jest za rzadkie, to dodaję 1 łyżkę mąki.

Po wyrobieniu, ciasto drożdżowe przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 60 – 90 minut. Po tym okresie ciasto podwoi swoją objętość.

Jabłka myję, przekrawam na pół lub ćwiartki i kroję w mniejsze kawałki (kostka lub talarki). Następnie dodaję do wyrośniętego ciasta drożdżowego i delikatnie mieszam. Odstawiam jeszcze na 10 – 15 minut, aby odpoczęło i lekko wyrosło.

Krok 3. Smażę racuchy

Przygotowuję kubek z zimną wodą oraz łyżkę. Nie jest to konieczne, ale ułatwia nabierania ciasta.

smażę racuchy drożdżowe

Na rozgrzaną patelnię wlewam około 4 – 5 mm oleju do smażenia i rozgrzewam. Za pomocą łyżki zamoczonej w zimnej wodzie nabieram porcje ciasta (1 czubata łyżka kuchenna) i umieszczam na patelni. W zależności od wielkości patelni oraz nakładanych porcji, najczęściej smażę naraz od 3 do 5 racuchów. Podczas smażenia, racuchy urosną na patelni. Miej to na uwadze podczas nakładania porcji na patelni. Aby się nie sklejały, pozostawiam około 1,5 cm odstęp między nimi.

Moc palnika ustawiam między minimalnym, a średnim. Ogień nie może być za duży, ponieważ spalimy wówczas racuchy i będą surowe w środku. Smażę 3 minuty z jednej strony na rumiano. Następnie ostrożnie przewracam na drugą stronę (uwaga by się nie poparzyć) i smażę przez około 2 minuty na rumiano. Za pierwszym razem możesz przekroić usmażonego racucha i sprawdzić, czy jest dobrze usmażony w środku.

Po usmażeniu, wyjmuję racuchy za pomocą widelca i układam na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym. Dzięki temu odsączam je z nadmiaru tłuszczu. W identyczny sposób smażę pozostałe racuchy, aż do wyczerpania ciasta. W międzyczasie obserwuję stan oleju i sukcesywnie dolewam, aby utrzymać poziom około 4 – 5 mm głębokości. Świeży olej dolewam oczywiście przed umieszczeniem porcji ciasta i odczekuję, aż się rozgrzeje.

Gotowe racuchy tuż przed podaniem oprószam cukrem pudrem. Uwaga na gorących racuchach cukier puder szybko znika. Racuchy lubię też polać miodem lub ulubioną konfiturą. Kochani 🙂 życzę smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *