Sos z cukinii i pomidorów do słoików na zimę

0
Sos z cukinii i pomidorów do słoików na zimę

Znakomity sos z cukinii i pomidorów do słoików na zimę, który wykorzystasz do wielu potraw. Jest bardzo prosty i szybki w zrobieniu. Ma aromatyczny zapach i świetnie dobrany smak.

Sosy do słoików na zimę robię każdego roku. Sos z cukinii i pomidorów świetnie pasuje do spaghetti. Wystarczy podsmażyć mięso, wlać sos i mamy obiad w kilka minut. Takim sosem możesz też posmarować spód pizzy.

Składniki na sos z cukinii i pomidorów

Podaję wagę warzyw po obraniu i ewentualnym usunięciu miąższu z cukinii. Z podanych składników otrzymasz około 9 słoików 720 ml lub 12 o pojemności 500 ml.

  • 3 kg cukinii
  • 3 kg pomidorów
  • 300 g cukru
  • 100 ml octu spirytusowego 10%
  • 350 ml oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
  • 2 łyżki ulubionych przypraw (np.: oregano, bazylia, zioła prowansalskie)
  • 3 łyżki papryki słodkiej
  • 1 łyżeczka papryki ostrej
  • 3 płaskie łyżki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego

Zobacz jak zrobić sos z cukinii i pomidorów do słoików na zimę

Do zrobienia sosu używam dużego gara o pojemności od 7 do 10 litrów. Dodatkowo rozdrabniam za pomocą blendera. Dzięki temu nie muszę usuwać skórek z pomidorów.

Cukinię myję i odkrawam końcówki. Następnie przekrawam wzdłuż na paski i kroję w kostkę około 1 – 2 cm. Jeśli masz przerośnięte cukinie, to odkrój i wyrzuć miąższ wraz z pestkami.

Pomidory myję i odkrawam zielone końcówki. Następnie kroję w ćwiartki lub kostkę. Skóry z cukinii oraz skórek z pomidorów nie usuwam, ponieważ na koniec wszystko rozdrabniam blenderem.
Jeśli nie rozdrabniasz sosu blenderem, to pozbądź się skórek z pomidorów. W tym calu sparz pomidory w misce z wrzątkiem przez około 2 minuty i zaraz po tym wrzuć do zimnej wody. Dzięki temu skórka będzie ładnie odchodziła od miąższu.

Pokrojone warzywa wrzucam do dużego garnka i posypuję solą. Podgrzewam na średnim ogniu pod przykryciem. Co jakiś czas mieszam dużą, drewnianą łyżkę, aby się nie przypaliło. Gotuję na niedużym ogniu przez około 90 minut, aż warzywa będą miękkie. Możesz gotować po przykryciem lub bez pokrywki (wówczas sos będzie gęstszy).

Po tym czasie za pomocą blendera dokładnie rozdrabniam zawartość garnka, aż otrzymam jednolitą pulpę sosu.

Wsypuję: zmielony pieprz czarny, paprykę słodką i ostrą oraz ulubione zioła. Wlewam ocet oraz olej i wsypuję cukier. Ilość składników jest dokładnie sprawdzona i proszę nie zmniejszać octu, oleju lub cukru. Wszystko mieszam ze sobą i nadal gotuję na niedużym ogniu przez około 20 minut.

W tym czasie dokładnie myję i wyparzam słoiki oraz wieczka.

Wrzącą pulpę rozlewam do czystych i wyparzonych słoików. Następnie wycieram do suchego ranty słoików oraz wieczka i mocna zakręcam. Słoiki odwracam do góry dnem i przykrywam kocem lub ręcznikiem. Gdy ostygną, wynoszę w chłodne i ciemne miejsce.

Przetwory na zimę na bazie octu, oleju i cukru nie pasteryzuję. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *