Skip to content
ocet z jabłek

Najlepszy przepis babci na ocet jabłkowy, który samodzielnie zrobisz w 15 minut. Ma świetny smak i dużo zastosowań w mojej kuchni. Dowiedz się w 4 prostych krokach, jak zrobić i gdzie stosować domowy ocet z jabłek.

Każdego roku z nadmiaru dostępnych w sezonie owoców, robię ocet winny. Najprostszym w przygotowaniu jest oczywiście ocet jabłkowy. Wystarczy pokroić lub obrać jabłka i zalać osłodzoną wodą. Później następuje fermentacja alkoholowa oraz octowa i ocet z jabłek praktycznie robi się sam. Ocet jabłkowy możesz zrobić nie tylko z całych jabłek, ale też z: obierek, ogryzków lub miąższu po soku. Wszystko to co na co dzień trafia do kosza, może przemienić się w pełnowartościowy ocet domowy.

Domowy ocet jabłkowy:

  • czas wykonania: 15 minut
  • czas fermentacji i dojrzewania: 8 – 10 tygodni
  • posiada około 5% kwasu octowego
  • z podanych składników otrzymasz ponad 1 litr octu.

Zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma mnóstwo zastosowań w domu. W mojej kuchni przede wszystkim zastępuje sklepowy ocet spirytusowy. Dodaję go do sałatek i sosów. Bardzo lubię polać galaretkę takim octem. W potrawach świetnie komponuje się w połączeniu z oliwą z oliwek. Oprócz walorów smakowych ma także zastosowanie przy czyszczeniu domu. Znakomicie czyści lustra, okna i zakamieniałe zlewy. Doskonale odkamienia czajniki :-).

Można go także pić po rozcieńczeniu z wodą. Doskonale wpływa na układ trawienny oraz poprawia stan skóry, paznokci i włosów. Jak widzisz, domowy ocet ma wiele zastosowań i jest przy tym naturalny. Jestem pewna, że w sieci znajdziesz obszerne informacje na temat jego zastosowań i właściwości. Na moim blogu zamieszczam jedynie porady i przepisy kulinarne. Największą frajdę sprawia mi to, że mogę go samodzielnie wykonać w mojej kuchni.

ocet jabłkowy

Składniki na ocet z jabłek

  • 1 kg jabłek
  • 1 litr przegotowanej i ostudzonej wody
  • od 4 do 6 łyżek cukru (dla jabłek słodkich 4 łyżki, a dla kwaśnych 6 łyżek)

Jak zrobić ocet z jabłek?

Do zrobienia octu domowego przygotuj: duży słój (u mnie 3 litrowy), ściereczkę do przykrycia i gumkę recepturkę lub sznurek do zawiązania. Ja ściereczkę zastępuję praktyczniejszym ręcznikiem papierowym.

1 – zagotowuję wodę i przygotowuję słoik

Rozpoczynam od zagotowania wody, która musi całkowicie ostygnąć.

Słój dokładnie myję i wyparzam wrzątkiem. Jest to bardzo ważna czynność, bo pozbywam się drobnoustrojów i dzikich drożdży, które zakłóciłyby prawidłowy proces fermentacji nastawu.

Do umytego i wyparzonego słoja wlewam przegotowaną wodę i wsypuję cukier. Całość mieszam, aż się rozpuści.

2 – przygotowuję jabłka

Bardzo ważne jest, aby jabłka były dobrej jakości. Najlepsze są prosto z własnego sadu lub rosnące przy polnej drodze. Chodzi o to, aby na skórce nie miały tłustych zabezpieczeń przed psuciem się. Sklepowe jabłka musisz dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą.

Z umytych jabłek usuwam ogonki i przekrawam na ćwiartki lub mniejsze kawałki. Nie usuwam skórek ani gniazd nasiennych. Jak już wspomniałam wcześniej, do octu możemy wykorzystać odpady z jabłek takie jak: ogryzki, obierki i miąższ po odciśnięciu soku.

Kawałki jabłek wrzucam do słoja z ostudzoną i osłodzoną wodą. Pod koniec kawałki jabłek ugniatam i wciskam, aby nie wystawały poza lustro wody. Jest to bardzo ważna czynność, bo w przeciwnym razie może powstać pleśń. Możesz obciążyć je czystą i wyparzoną szklanką lub kieliszkiem.

Na górze słoja pozostawiam około 4 – 5 cm wolnej przestrzeni na powstającą podczas fermentacji pianę. Dlatego słój musi być na tyle duży, aby piana nie podchodziła pod przykrycie i było można jeszcze całość mieszać.

Tak przygotowany nastaw przykrywam ręcznikiem papierowym i mocuję gumką recepturką. Dzięki temu zapobiegam dostawaniu się powietrza oraz owadów do pracującego nastawu. WAŻNE. Słój z nastawem umieszczam z dala od innych nastawów (zakwas na chleb czy zakwas z buraków).

Słój umieszczam na blacie kuchennym na okres około 5 tygodni (2 tygodnie fermentacja alkoholowa i 3 tygodnie fermentacja octowa). Dlaczego w tym miejscu? Ponieważ musi być temperatura pokojowa, a w kuchni jest ciepło. Po drugie mam swobodny dostęp do nastawu, który przez pierwsze dni mieszam wyparzoną łyżką. Dlaczego wyparzam łyżkę wrzącą wodą? Ponieważ do młodego nastawu nie chcę dostarczyć zarodników pleśni czy obcych drożdży.

3 – fermentacja alkoholowa i matka octowa

Fermentacja alkoholowa trwa około 14 dni.

Przez pierwsze 5 – 7 dni nasz nastaw będzie intensywnie pracował. Pęcherzyki powietrza będą wypychały kawałki jabłek na wierzch i tworzyły pianę. Dlatego przez pierwsze dni kilka razy dziennie mieszam cały nastaw wyparzoną łyżką. Wyparzam łyżkę po to, aby nie wprowadzić zewnętrznych drożdży i pleśni do młodego nastawu. Jeśli jabłka wystają poza powierzchnię wody, to je dociskam.

Po około 7 dniach fermentacja lekko się uspokaja i kawałki jabłek zaczynają opadać na dno słoja. Drożdże wypracowały cukier i zwalniają pracę. Od tej pory już rzadziej mieszam łyżką w słoju. Jedynie co jakiś czas mieszam, aby pozbyć się nagromadzonych pęcherzyków powietrza.

Po około 14 dniach od zrobienia nastawu, drożdże przestają pracować, a na górze cieczy powstaje biała warstwa o galaretowatej strukturze. UWAGA to nie jest pleśń lecz MATKA OCTOWA. Jest to naturalny i prawidłowy proces, który rozpoczyna fermentację octową. Po szczegóły na temat postępowania z matką octową, odsyłam na bloga https://ania-gotuje.pl/przepis/jak-zrobic-ocet-jablkowy-staropolski-przepis-babci/

4 – fermentacja octowa

Po około 2 tygodniach fermentacji alkoholowej i wytworzeniu się matki octowej, przyszedł czas na fermentację octową. UWAGA zdarza się czasami, że matka octowa nie pojawia się i nie jest to nic złego. Po prostu tak już jest. Nie znalazłam nigdzie informacji dlaczego się tak dzieje. Jeśli masz swoje spostrzeżenia to podziel się nimi w komentarzach. Z mojej praktyki napiszę tylko, że w przypadku octu jabłkowego zawsze wytwarzała mi się matka octowa. W przypadku innych owoców, czasami ocet z procesu fermentacji alkoholowej do octowej przechodził bez utworzenia matki octowej.

Podczas fermentacji octowej praktycznie nic nie robię z moim nastawem. Sprawdzam tylko, czy owady nie mają dostępu do octu w słoju. Wieczko słoja musi być zabezpieczone czystą ściereczką bawełnianą lub ręcznikiem papierowym.

Po około 3 tygodniach fermentacji octowej, zdejmuję matkę octową. Następnie zlewam młody ocet przez złożoną gazę do czystego słoika i zakręcam nakrętką. Oczywiście rant słoja i nakrętkę wycieram do suchego za pomocą czystej ściereczki lub ręcznika papierowego.

4 – rozlewam dojrzały ocet do butelek

Słoik z odcedzonym octem wynoszę na okres 4 tygodni do ciemnej i chłodnej spiżarni lub piwnicy. Podczas tego czasu, ocet jabłkowy dojrzewa. Dojrzały ocet musi pachnieć i smakować jak ocet. Jeśli ma smak lub zapach wina, to pozostawiam, aby dojrzał.

Po około 4 tygodniach dojrzewania, na dnie słoja wytrąca się osad. Na górze może pojawić się matka octowa którą zdejmuję.

Dojrzały ocet z jabłek przecedzam przez gazę lub filtr do kawy i za pomocą lejka rozlewam do butelek. Domowy ocet jest lekko mętny i taki ma być.

Butelkę z octem jabłkowym przechowuję w chłodnej szafce kuchennej z dala od grzejnika. Większe ilości w spiżarni lub piwnicy. Najlepiej jest, aby butelka była z ciemnego szkła, które chroni ocet przed światłem. Wówczas nie musimy trzymać octu w ciemnej szafce i zawsze jet pod ręką na blacie kuchennym 🙂

Kolor i smak octu jabłkowego zależy przede wszystkim od odmiany owoców. Z jabłek papierówek otrzymasz kwaśny ocet o jasno żółtym kolorze. Natomiast z jabłek czerwonych powstanie ciemno żółty ocet.

Z podanego przepisu zrobisz również ocet z innych owoców. Uważaj, octowanie jest wciągające 🙂

Życzę udanych fermentacji i dojrzewania octu winnego. Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *