Nalewka z pigwy
Najlepszy przepis babci na nalewkę z pigwy lub pigwowca, która świetnie smakuje i rozgrzewa zimą. Dowiedz się, jak rozdrabniać twarde owoce pigwy oraz jak pozbyć się ich cierpkości.
Do mojego przepisu możesz wykorzystać owoce pigwy lub pigwowca japońskiego. Owoce pigwy są duże o wielkości i kształcie jabłka lub gruszki. Natomiast pigwowiec posiada owoce o wielkości orzecha włoskiego. Nalewka z pigwowca japońskiego jest jaśniejsza i kwaśniejsza niż z pigwy. W składnikach podaję zawartość cukru dla nalewki z pigwy oraz z pigwowca.
Składniki na nalewkę z pigwy lub pigwowca
Podaję wagę owoców przed obraniem. Moja szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych składników otrzymasz około 1500 – 1750 ml gotowej nalewki.
Kaloryczność: 45 kcal w 50 ml nalewki.
Nalewka z pigwy
- 1 kg pigwy
- 550 g cukru (2,5 szklanki) lub miodu (trochę więcej niż 1,5 szklanki dokładnie 1,58 szklanki)
- 0,5 L spirytusu 95%
- 0,5 L wódki 40%
Nalewka z pigwowca
- 1 kg pigwowca japońskiego
- 660 g cukru (3 szklanki) lub miodu (niepełne 2 szklanki dokładnie 1,9 szklanki)
- 0,5 L spirytusu 95%
- 0,5 L wódki 40%
Jak zrobić nalewkę z pigwy?
Do zrobienia nalewki potrzebny będzie większy słój o pojemności minimum 2,5 L, a najlepiej 3 litrowy. Nalewkę z pigwy robię tak samo jak z pigwowca. Różnica polega tylko w dodaniu większej ilości cukru lub miodu. Od razu przestrzegam przed pokusą użycia mniejszej ilości cukru. Podana przeze mnie dawka jest optymalna dla tych kwaśnych owoców.
1 – przygotowuję owoce pigwy lub pigwowca
Owoce pigwy lub pigwowca dokładnie myję. Następnie całe owoce ze skórką przekrawam na ćwiartki i za pomocą noża, łyżeczki lub palców, usuwam gniazda nasienne. Po wydłubaniu nasion, kroję ćwiartki owoców w paski lub kostkę.
Jeśli masz wyjątkowo twarde owoce pigwowca, to polecam włożyć je na całą dobę do zamrażalki. Dzięki temu zmiękną i dodatkowo stracą swoją cierpkość. Podobnie zresztą postępuję z owocami aronii, która też traci swoją cierpkość po przemrożeniu.
Jeśli nie masz czasu na mrożenie, to możesz rozdrobnić owoce za pomocą blendera lub zetrzeć na grubych oczkach tarki do warzyw.
2 – maceruję owoce w alkoholu przez 8 tygodni
Do umytego i wyparzonego słoja wlewam wódkę oraz spirytus i całość kołyszę. Następnie wrzucam kawałki owoców pigwy lub pigwowca. Nie mogą one wystawać powyżej poziomu cieczy. Jeśli zachodzi tak potrzeba, to upycham kawałki owoców, aby były zakryte przez alkohol.
Słój zakręcam i pozostawiam na 8 tygodni w temperaturze pokojowej. Najlepiej nadaje się do tego szafka kuchenna.
3 – odcedzam nalewkę i słodzę
Po maceracji za pomocą sita odcedzam nalewkę z osadu i kawałków owoców. Nalewkę przelewam do drugiego słoja, zakręcam i odstawiam.
Natomiast kawałki owoców pozostawiam w pierwszym słoju i zasypuję cukrem. Całość potrząsam, aby cukier oblepił wszystkie kawałki owoców i odstawiam na 3 – 4 dni w szafce kuchennej obok słoja ze zlaną nalewką.
Po tym czasie cukier się rozpuści i wydobędzie aromat i alkohol z kawałków owoców. Powstały syrop odcedzam i wlewam do słoja z nalewką. Wszystko mieszam i próbuję, czy słodkość i moc nalewki mi odpowiada. W razie potrzeby dosładzam, dolewam przegotowaną i ostudzoną wodę lub alkohol. Pozostałe kawałki pigwy lub pigwowca japońskiego możesz wyrzucić lub wykorzystać do ciasta np keks z bakaliami.
4 – rozlewam nalewkę do butelek
Dosłodzoną nalewkę wynoszę do ciemnej i chłodnej spiżarni lub piwnicy i pozostawiam na 3 – 4 miesiące. W tym czasie nalewka z pigwy klaruje się, dojrzewa i nabiera szlachetnego bukietu smaku i aromatu.
Po tym czasie przecedzam nalewkę przez kilka warstw gazy lub filtra do kawy i rozlewam do butelek.
Smacznego!
Moje wskazówki przy dodawaniu miodu do nalewki oraz przypraw
Zamiast cukru możesz dodać do nalewki miodu lub pół na pół miodu i cukru. W wersji podstawowej zasypuję odcedzone kawałki owoców cukrem. Cukier rozpuszcza się po około 3 dniach, a miód dopiero po kilku tygodniach. Dlatego najlepiej kawałki owoców zasypać 3 lub 4 łyżkami cukru i wymieszać. Następnie powstały syrop odcedzić i wlać do słoja z nalewką i dodać miód.
Podczas maceracji kawałków pigwy lub pigwowca w alkoholu, możemy też dodać kilka goździków lub laskę wanilii. Dzięki temu nalewka nabierze nowych kompozycji smakowych.
W przepisie wspomniałam o tym, że kawałki owoców możesz użyć np do ciasta. Natomiast wydrążone pestki możesz zalać mocnym alkoholem, pozostawić na kilka miesięcy i zlać do buteleczki. Otrzymasz domową nalewkę z pestek o smaku amaretto, która doskonale nadaje się do nasączania biszkoptu np do tiramisu. Dzięki tym wskazówkom w myśl zasady zero waste nic się nie zmarnuje, podczas robienia nalewki z pigwy.