Skip to content
Bigos z cukinii do słoików na zimę

Najlepszy bigos z cukinii do słoików na zimę, który niczym nie odbiega od tradycyjnego i zawsze się udaje. Jest smaczny, a do tego nie jest ciężkostrawny jak z kapusty. Zrobisz z niego błyskawiczny obiad lub sytą kolację. Jestem pewna, że na jednej porcji się nie skończy.

Ostatnio na imprezie u synowej skosztowałam bigosu z cukinii. Okazał się tak pyszny, że poprosiłam o przepis i lekko go zmodyfikowałam. Już kilkukrotnie ugotowałam go na obiad jako alternatywa dla lecza z cukinii i papryki. Dopracowałam ilość przypraw i postanowiłam zrobić taki bigos z cukinii w słoikach na zimę. Uwielbiam zimą otworzyć słoik bigosu i cieszyć się smakiem słonecznej jesieni. Zapraszam na najlepszy bigosu z cukinii w wersji wegetariańskiej. Zimową porą wystarczy go podgrzać i szybki obiad jest już gotowy. Czasami podsmażam do niego cebulkę lub kiełbaskę z cebulką.

Składniki na bigos z cukinii

Podaję wagę warzyw przed obraniem. Z podanych składników zrobiłam 5 słoików bigosu o pojemności 720 ml.

  • 2 kg cukinii
  • 1 kg marchewki
  • 500 g pieczarek
  • 200 g koncentratu (1 słoiczek)
  • 150 ml oleju roślinnego do podsmażenia
  • 3 listki laurowe
  • 6 kulek ziela angielskiego
  • 6 łyżeczek słodkiej papryki
  • 1 łyżka cukru lub miodu
  • 2 łyżeczki soli (do posypania cukinii)
  • po pół łyżeczki ostrej papryki i świeżo zmielonego pieprzu czarnego
5 słoików bigosu z cukinii

bigos z cukinii w słoikach na zimę

Jak zrobić najlepszy bigos z cukinii do słoików na zimę?

Zrobienie tego bigosu jest proste, ale pracochłonne. Najdłużej schodzi ścieranie cukinii, marchewek i pieczarek na grubych oczkach tarki od warzyw. Świetnie sprawdzi się do tego robot kuchenny. Potrawę gotuję w 1 dużym garnku.

1 – obieram i ścieram warzywa

Cukinię obieram ze skórki i kroję wzdłuż na pół. Jeśli mam młode cukinie, to ich nie obieram. Za pomocą łyżki usuwam gniazdo nasienne.
W dużej misce na grubych oczkach tarki do warzyw ścieram cukinie. Następnie posypuję 2 łyżeczkami soli i całość mieszam ze sobą. Cukinia zaczyna pięknie puszczać sok.

Marchewkę obieram ze skórki i ścieram na grubych oczkach tarki do warzyw. Startą marchewkę wsypuję do drugiej miski.

Pieczarki myję i także ścieram na grubych oczkach tarki. Jeśli wolisz, to możesz pokroić pieczarki w kostkę lub plasterki.

2 – gotuję bigos z cukinii

Do większego garnka (mój jest 5 litrowy) wlewam olej roślinny lub oliwę z oliwek i podgrzewam. Następnie wrzucam pieczarki i marchewkę. Często mieszam i podsmażam na średnim ogniu przez około 5 minut. W tym czasie pieczarki puszczą sok i lekko się skurczą, a marchewka lekko zmięknie.

Następnie wrzucam starowaną cukinię wraz z sokiem. Dodaję listki laurowe i ziele angielskie. Całość mieszam i gotuję bez przykrycia przez około 45 minut, aż warzywa będą miękkie, ale nie ciapowate. Przez pierwsze pół godziny gotuję na średnim ogniu. Następnie wsypuję cukier, paprykę słodką, paprykę ostrą oraz pieprz czarny i dodaję koncentrat pomidorowy. Całość mieszam ze sobą i zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Pod koniec próbuję smak i w razie potrzeby doprawiam.

bigos z cukinii po ugotowaniu w garnku

Bigos z cukinii jest już gotowy na obiad. Nie dodaję do niego cebulki ani mięsa, aby dobrze się przechował do zimy. Zimową porą wystarczy podsmażyć na patelni cebulkę wraz z kiełbaską lub innym mięsem i podgrzać z bigosem.

3 – umieszczam bigos w słoikach

Słoiki i wieczka dokładnie myję i wyparzam. Z gotującego się w garnku bigosu, nabieram chochlą wrzące porcje i umieszczam w słoikach. Pozostawiam na górze około 1 cm wolnej przestrzeni powietrza.

nakładam bigos z cukinii do słoików

Wieczka i ranty słoików wycieram do suchego i mocno zakręcam. Gorące słoiki z bigosem układam na blacie, przykrywam ręcznikiem i pozostawiam, aż ostygną. Na drugi dzień wynoszę do ciemnej i chłodnej piwnicy.

5 słoików bigos z cukinii na zimę

Bigosu nie pasteryzuję, bo nie zawiera mięsa oraz cebuli i dobrze się przechowuje. Jeśli jednak nie masz zimnej spiżarni lub piwnicy, to na drugi dzień poddaj go pasteryzacji. Słoiki o pojemności 700 – 900 ml wystarczy pasteryzować przez około 20 minut licząc oczywiście od czasu zagotowania się wody w garnku.
Smacznego.

2 thoughts on “Bigos z cukinii do słoików na zimę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *