Skip to content
leczo z cukinii i papryki

Pyszne leczo z cukinii i papryki, które szybko znika z talerza. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić warzywa i kiełbasę, a następnie wszystko razem udusić w jednym garnku. Moje leczo uda się każdemu, nawet bez umiejętności kulinarnych.

Takie leczo z warzywami i kiełbasą robię często latem. Bardzo lubię sezonowe warzywa w sosie własnym. Lekkie i zarazem syte danie świetnie smakuje w upalne dni. Możemy jeść leczo na śniadanie, obiad i kolację. Zobacz jak zrobić leczo z miękkimi i jednocześnie jędrnymi warzywami.

Składniki na leczo

Waga warzyw jest przed ich obraniem. Moja szklanka ma 250 ml.

  • 1 kg cukinii
  • 400 g papryki (2 średnie)
  • 400 g pomidorów świeżych lub z puszki
  • 300 g kiełbasy
  • 200 g pieczarek
  • 150 g cebuli (1 średnia)
  • opcjonalnie 100 g ogórków kiszonych lub konserwowych
  • 2 ząbki czosnku
  • 125 ml wody (pół szklanki)
  • 50 ml oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
  • płaska łyżeczka soli
  • szczypta pieprzu czarnego
  • po pół łyżeczki oregano i lubczyku
  • 1 płaska łyżeczka papryki słodkiej
  • szczypta papryki ostrej
porcja lecza z cukinią i papryką

Jak zrobić leczo z cukinii i papryki?

Do zrobienia lecza, przygotuj większy garnek z nieprzywierającą powłoką ( 3 – 5 litrowy) oraz nóż i deskę do krojenia. Robienia lecza polecam zacząć od pokrojenia wszystkich składników. Zajmie to chwilę, ale później leczo praktycznie robi się już samo.

Kroję warzywa i kiełbaskę

Paprykę myję i kroję na pół. Po czym wycinam i wyrzucam nasiona oraz białe błonki. Połówki papryk kroję w 2 cm kostkę. Papryka może być czerwona, zielona lub żółta. Ja użyłam samej czerwonej papryki.

Pieczarki myję i odsączam. Z kapeluszy zdejmuję skórkę i kroję w 0,5 cm kostkę.

Ząbki czosnku obieram i miażdżę lub drobno siekam.

Cebulkę obieram i kroję w większą kostkę lub piórka.

Z ogórków kiszonych (lub konserwowych) odkrawam twarde końcówki i kroję w większą kostkę.

Pomidory moczę około 2 minuty we wrzątku. Odcedzam, zalewam zimną wodą i pozbywam się skórki. Następnie kroję w mniejsze kawałki. Zimową porą korzystam z pomidorów z puszki, które są gotowe po otworzeniu. Jeśli mają skórkę, to ją zdejmuję.

Jeśli z kiełbasy schodzi skórka, to ją usuwam. Następnie kroję w plasterki o grubości 8 – 10 mm.

Cukinię dokładnie myję i obieram ze skórki. Następnie odkrawam obie twarde końcówki. Obraną cukinię kroję wzdłuż na ćwiartki lub ósemki. Gdy cukinia ma miąższ z pestkami, to go usuwam. Następnie kroję w 1 – 2 cm kawałki.

Krok 2 – duszę leczo

Wszystkie składniki mam pokrojone. Zabieram się za podsmażanie, duszenie i gotowanie lecza.

W garnku z nieprzywierającą powierzchnią rozgrzewam tłuszcz. Może to być: olej roślinny, oliwa z oliwek lub smalec. Wrzucam pokrojoną cebulkę i podsmażam na średnim ogniu przez około 5 minut, aż zmięknie. Na pół minuty przed końcem podsmażania cebulki, wrzucam czosnek. Całość mieszam i podsmażam.

Następnie wrzucam plasterki kiełbasy. Wszystko mieszam i podsmażam na średnim ogniu przez 3 do 5 minut. Oprócz kiełbasy możesz dać boczku lub połowę porcji kiełbasy i resztę boczku.

Po kiełbasce przyszedł czas na kolejne składniki. Do garnka wrzucam pokrojoną w kostkę paprykę oraz pieczarki. Wszytko mieszam ze sobą i podsmażam przez około 3 minuty na średnim ogniu.

Następnie wlewam pół szklanki wody i wrzucam pokrojoną w kostkę cukinię. Całość oprószam przyprawami: solą, pieprzem, oregano, lubczykiem oraz słodką i ostrą papryką. Wszystko dokładnie mieszam ze sobą. Przykrywam garnek, zmniejszam ogień na mniejszy i duszę przez około 15 minut.

Na koniec po około 15 minutach duszenia lecza, wrzucam pokrojone pomidorki bez skórki oraz pokrojone w kostkę ogórki kiszone. Jeśli mam pomidory z puszki, to wlewam je razem z sosem. Pomidory oraz ogórki dodają na sam koniec, aby ich kwas nie zakłócił procesu duszenia warzyw. Wszystko mieszam ze sobą i gotuję na średnim ogniu już bez przykrycia przez około 3 minuty, aż cukinia będzie miękka, ale jeszcze jędrna. Gorąco polecam dodać do lecza ogórki kiszone, które doskonale przełamują smak pozostałych składników.

Na koniec próbuję smak lecza i w razie potrzeby doprawiam brakującymi przyprawami.

Leczo z cukinii i papryki podaję na gorąco z kromką chleba lub bułką. Smakuje też rewelacyjnie z ryżem do obiadu.

Życzę smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *