Skip to content
co zrobić ze zsiadłego mleka

Zsiadłe mleko jest nie tylko bogatym źródłem zdrowych bakterii probiotycznych, ale także stanowi wszechstronny składnik kulinarny. Jego kwaśny smak i gęsta konsystencja to zasługa procesu fermentacji, który ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jednocześnie może urozmaicić wiele przepisów. Czytaj dalej i sprawdź, jak możesz wykorzystać zsiadłe mleko w swojej kuchni.

Racuchy ze zsiadłego mleka

Racuchy to doskonały pomysł na wykorzystanie zsiadłego mleka:https://uwielbiam.pl/przepis/racuszki-ze-zsiadlego-mleka. Można je serwować z cukrem pudrem, ulubionym dżemem, czekoladą, świeżymi owocami lub innymi dodatkami. Niewątpliwie zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Na początek wymieszaj świeże drożdże wraz z łyżką cukru i mlekiem, a następnie odstaw do wyrośnięcia. W międzyczasie utrzyj żółtka z cukrem i połącz wraz z przesianą mąką, drożdżami, zsiadłym mlekiem, solą i roztopionym masłem. Całość dokładnie wymieszaj, dodaj ubite białka i zostaw do wyrośnięcia na minimum pół godziny. Po tym czasie wykładaj łyżkę ciasta na rozgrzaną patelnię z tłuszczem i smaż z obu stron na złocisty kolor.

Pierogi ze zsiadłego mleka

A co powiesz na pieczone pierożki ze zsiadłego mleka: https://uwielbiam.pl/przepis/pikantne-pierozki? Są wyjątkowo proste w przygotowaniu i idealnie sprawdzą się na obiad. Na początku wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodaj zsiadłe mleko, olej, sól i masło. Połącz wszystkie składniki w jednolite ciasto i odstaw na chwilę, aby odpoczęło. Po tym czasie rozwałkuj całość i wykrawaj kółka o średnicy ok. 8 cm. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180°C i wymieszaj ricottę wraz z ulubionymi ziołami. Gotowe nadzienie wykładaj na kawałkach ciasta, a następnie złóż je na pół i przyciśnij brzegi. Pierogi posmaruj roztrzepanym żółtkiem i przełóż na natłuszczoną lub wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Piecz przez około 12-15 minut.

Domowy twaróg ze zsiadłego mleka

Z kwaśnego mleka możesz również w prosty sposób zrobić domowy twaróg: https://uwielbiam.pl/przepis/twarog-wedzony. Potrzebujesz jedynie 3 litry zsiadłego mleka i 1,5 litra świeżego mleka. Wystarczy wlać je do garnka z grubym dnem i podgrzewać na niewielkim ogniu przez około godzinę, co jakiś czas mieszając. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do wrzenia. Gdy ser oddzieli się od serwatki, przecedź go delikatnie przez gazę (nie wyciskaj na siłę, aby twaróg nie był zbyt suchy). Na koniec zakręć gazę nad serem i wstaw do lodówki na około 3-4 godziny. Gotowy twaróg idealnie sprawdzi się jako składnik sałatek, past kanapkowych czy słodkich nadzień do naleśników. Smacznego!

Placki na zsiadłym mleku

Kwaśne mleko to również świetny składnik do przygotowania puszystych placuszków. Wystarczy do miski dodać żółtko i cukier puder, a następnie ubić całość na jednolitą masę. Następnie dodaj zsiadłe mleko, wsyp mąkę, sodę, sól i wszystko wymieszaj. Zamiast zsiadłego mleka możesz użyć również kefiru. Na koniec wlej do mieszanki ubite białka i delikatnie połącz wszystkie składniki. Teraz wystarczy usmażyć placki na rozgrzanej patelni wraz z tłuszczem. Gotowe danie idealnie smakuje z cukrem pudrem, syropem klonowym, dżemem lub owocami. To doskonały wybór zarówno na śniadanie, jak i na obiad. Smacznego!

Jak zrobić zsiadłe mleko?

Jeśli nie masz zsiadłego mleka, ale chcesz skorzystać z tych przepisów, możesz je łatwo przygotować samodzielnie z mleka pasteryzowanego (mleko UHT nie nadaje się do przygotowania mleka zsiadłego). Wystarczy podgrzać je do 28°C, a następnie ściągnąć z ognia i dodać kefir lub kwaśną śmietanę (3-4 łyżki na 1 litr mleka). Następnie całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 1-2 dni. Po tym czasie tłuste mleko zacznie gęstnieć i nabierać charakterystycznego kwaśnego smaku.

Jeśli jednak masz świeże mleko prosto od krowy, wystarczy, że przelejesz je do zakręcanego naczynia, np. słoika i umieścisz w ciepłym miejscu. Po około 24 godzinach otrzymasz mleko zsiadłe, które jest gotowe do spożycia. Możesz przechowywać je w chłodnym miejscu lub lodówce przez kilka dni.

Artykuł sponsorowany

.

1 thought on “Co zrobić ze zsiadłego mleka?

  1. Zsiadłe mleko dodaję głównie do racuchów lub solo do obiadu z ziemniaczkami 🙂
    Pozdrawiam serdecznie Bożena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *