Moczenie śledzi – jak moczyć śledzie?

1
moczenie śledzi w wodzie

Zastanawiasz się jak moczyć śledzie i pozbyć się brzydkiego zapachu oraz nadmiaru soli? Poznaj sprawdzone metody babci, na moczenie śledzi w wodzie, occie lub mleku. Dzięki nim śledzie będą: jaśniejsze, miększe i smaczniejsze. Dowiedz się, jak długo moczyć śledzie oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Odkąd pamiętam, w mojej kuchni goszczą śledzie. Są niezastąpione w postne dni i domowe imprezy. Nie może ich oczywiście zabraknąć na wigilijnym stole. Zanim jednak przyrządzimy ze śledzi pyszne potrawy, musimy je prawidłowo wymoczyć w wodzie. Proces choć czasochłonny na szczęście nie jest pracochłonny. Zobacz, jak prawidłowo moczyć śledzie

Jakie śledzie wybrać?

Zanim zaczniemy moczyć śledzie, musimy najpierw dokonać wyboru przy zakupie. Najpopularniejszym wyborem wśród polskich konsumentów są matiasy w oleju. Jeśli mam wybór, to omijam takie śledzie. Najlepszym wyborem są śledzie z beczki, które konserwowane są jedynie solą. Możemy wybrać filety lub całe śledzie z beczki. Przy filetach jest mniej pracy, gdyż nie musimy pozbawiać ich skóry i usuwać kręgosłupa.
Całe śledzie z beczki często trzeba oczyścić z wnętrzności. Następnie przeciąć wzdłuż, wyjąć kręgosłup oraz ości i usunąć skórę. Skórę usuwam, zaczynając od głowy. Nie usuwam skóry jedynie, gdy marynuję śledzie w occie. Całe śledzie z beczki są najbardziej słone i trzeba je najdłużej moczyć w wodzie. Całych śledzi z beczki nie możemy więc kupić na tzw. ostatnią chwilę. Dlaczego zatem w sprzedaży oferowane są tak kłopotliwe w obróbce ryby? Otóż są one najświeższe i dlatego konsumenci po nie sięgają. Jakie śledzie ja wybieram? Idę na kompromis i wybieram gotowe filety z beczki.

Metody na moczenie śledzi

Metody moczenia śledzi zależą przede wszystkim od ich rodzaju. Poniżej opiszę jak moczyć poszczególne rodzaje śledzi.

Moczenie filetów śledzi matias

Śledzie matias są to młode ryby, które nie brały jeszcze udziału w tarle. Charakteryzują się one małą słonością mięsa oraz dużą zawartością tłuszczy. Przez to nie trzeba ich długo moczyć przed spożyciem. Niestety w sklepach najczęściej nie dostaniemy takich śledzi, tylko a la matias – czyli starsze okazy śledzi już po tarle. Takie ryby trzeba już moczyć.

Prawdziwe śledzie matias są praktycznie gotowe do przyrządzenia potraw. Nie trzeba ich obierać, ani filetować. Często wystarczy wyjąć je z opakowania i opłukać pod bieżącą oraz zimną wodą. Warto jednak odkroić kawałek matiasa i spróbować jego słoność. W zależności od słoności matiasów najczęściej moczę je od 15 minut do 1 – 2 godzin w zimnej wodzie. Podczas moczenia, wymieniam 1 lub 2 razy wodę na świeżą. W sporadycznych przypadkach matiasy wymagają dłuższego okresu, niż 2 godziny moczenia. Śledzie matias są idealne dla zabieganych osób, które chcą przygotować potrawy zaraz po zakupie ryby.

Moczenie filetów śledzi z beczki

moczenie śledzi

Filety śledzi z beczki płuczę pod bieżącą i zimną wodą. Następnie moczę w wodzie przez około 2 godziny. W tym czasie wymieniam wodę raz albo dwa razy. Pod koniec moczenia, odkrawam kawałek ryby i próbuję jej słoność.

Moczenie całych śledzi z beczki

Całe śledzie z beczki przecinam wzdłuż na pół. Następnie usuwam kręgosłup, duże ości oraz skórę. Skórę usuwam, zaczynając od głowy. Nie usuwam skóry jedynie, gdy marynuję śledzie w occie.
Otrzymuję w ten sposób mocno słone płaty śledzi. Płuczę je w zimnej wodzie. Następnie do miski wlewam zimną wodę i umieszczam śledzie. Moczę je przez minimum 12 godzin, a często nawet około 18 godzin. W między czasie minimum dwukrotnie wymieniam wodę na nową. Pod koniec moczenia, odkrawam kawałek śledzia i próbuje jego słoność. Jeśli mi odpowiada, odcedzam z wody i używam do przygotowania pysznej potrawy.

Jak moczyć śledzie: w wodzie, occie, soku z cytryny, a może w mleku?

Najpopularniejszą metodą obróbki śledzi jest moczenie w wodzie. Jest to prosta, skuteczna, tania i ogólnodostępna metoda. Czasami jednak warto sięgnąć po inne triki, dzięki którym śledzie nabiorą szlachetnego smaku.

Moczenie śledzi w wodzie mineralnej i soku z cytryny

Zamiast wody z kranu warto moczyć śledzie w wodzie mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. Polecam proporcje: sok z 1 małej cytryny na 1 litr wody mineralnej. Aby zoptymalizować proces moczenia i konieczności kilkukrotnej wymiany wody, zalecam moczyć tą metodą pod koniec procesu odsalania. Po kilku wymianach wody, umieszczam śledzie do wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. Dzięki tej kąpieli śledzie nabierają delikatnego smaku oraz zapachu. Dodatkowo kwaśny sok z cytryny powoduje, że mięso ryby staje się jaśniejsze. Przy okazji pozbywam się także małych ości.

Moczenie śledzi w zimnym mleku

Śledzie zalewam zimnym mlekiem i moczę do czasu, aż słoność mi odpowiada. Dzięki tej metodzie, śledzie stają się kruche. Aby zoptymalizować proces moczenia i konieczności kilkukrotnej wymiany mleka, zalecam moczyć tą metodą pod koniec procesu odsalania.

Moczenie śledzi w maślance

Moczenie śledzi w maślance działa podobnie jak w mleku. Dodatkowo mięso ryb nabiera kwaśnego smaku.

Moczenie śledzi w piwie lub winie

Dla koneserów oryginalnych smaków polecam moczyć śledzie w piwie lub winie. Piwo lub wino (1 litr) należy zagotować z przyprawami (kilka ziaren jałowca lub ziela angielskiego). Następnie ostudzić i zalać śledzie na kilka godzin. Tak przygotowane śledzie, nabierają wyśmienitego smaku i aromatu.

Wskazówki:

  • W trakcie moczenia śledzi, sprawdzam jej smak. Ryba nie może być ani słona, ani pozbawiona słoności.
  • Jeśli nasze śledzie (np matiasy) są za mało słone, należy je moczyć w lekko osolonej wodzie.
  • Aby pozbyć się małych ości, warto skropić płaty śledzi sokiem z cytryny i odstawić na kilka godzin do lodówki. Sok usuwa ości oraz przykry zapach ryby.
  • Do moczenie śledzi warto dodać takie przyprawy jak: ziarna ziela angielskiego, jałowca oraz przyprawy korzenne. Dzięki nim ryba straci nieprzyjemny zapach i smak.
  • Aby pozbyć się zapachu śledzi na naczyniach i sztućcach, warto przed umyciem, posmarować je plastrem cytryny.

1 thought on “Moczenie śledzi – jak moczyć śledzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *