Soczyste kotlety mielone
Soczyste kotlety mielone z przepisu babci Joli to prosty i szybki pomysł na pyszny obiad. Zobacz jak zrobić mięciutkie w środku i chrupiące na zewnątrz kotleciki. Poznaj moje sekretne wskazówki oraz rady.
Na obiad często robię klasyczne kotlety mielone. Potrawa jest tania, prosta i szybka w zrobieniu. Smakują z ziemniaczkami, kaszą lub ryżem. Do tego oczywiście surówka i kubek domowego kompotu.
Moje kotlety mielone wykonasz w 30 minut.
Z podanych składników wykonasz około 8 kotletów.
100 g potrawy to około 300 kalorii.
Składniki na kotlety mielone:
- 500 g mięsa (łopatka lub szynka wieprzowa)
- 100 g cebuli (1 mała sztuka)
- 50 ml wody
- 1 jajko (małe lub średnie)
- 3 łyżki bułki tartej
- 1 ząbek czosnku
- dodatkowo tłuszcz do podsmażenia cebulki (2 łyżki) oraz do usmażenia kotletów (3 – 4 łyżki)
Przyprawy do smaku: - płaska łyżeczka soli
- pół łyżeczki pieprzu czarnego
- płaska łyżeczka majeranku (lub oregano)
Jak zrobić soczyste kotlety mielone z przepisu babci Joli?
Do zrobienia kotletów użyłam: miski, ostrego noża i deski do krojenia oraz patelni.
Wybór mięsa na kotlety mielone
Pierwszą rzeczą przy zrobieniu kotletów mielonych jest wybór odpowiedniego mięsa. Od razu odradzam zakup taniego mięsa już zmielonego, gdyż jest kiepskiej jakości. Najlepiej samodzielnie zmielić porcję mięsa na maszynce o średnich oczkach. Możesz również poprosić w sklepie i zmielenie wybranego kawałka. Do kotletów najlepiej nadaje się łopatka lub szynka wieprzowa. Oczywiście z łopatki otrzymasz bardziej soczyste kotlety niż z szynki. Jednak szynka jest mniej tłusta.
Podsmażam cebulkę
Cebulkę obieram i kroję w drobną kostkę. Następnie na rozgrzaną patelnię wlewam 2 łyżki tłuszczu (olej lub smalec np gęsi) i gdy się rozgrzeje, wrzucam pokrojoną cebulkę. Podsmażam na lekko mniejszej niż średnia moc palnika przez około 10 minut, aż się zarumieni. Mieszam często, aby się nie przypaliło.
Wskazówka. Do kotletów mielonych dodaję czasami pieczarki. Na wspomniane 500 g mięsa możesz dać 3 średniej wielkości pieczarki. Pieczarki obieram i drobno siekam. Dodaję na patelnię z cebulką po około 5 minutach od podsmażania cebulki. Całość podsmażam wówczas jeszcze przez 15 minut, aż odparuje woda z pieczarek.
Masa na kotlety mielone
Do miski wrzucam zmielone mięso, wbijam jajko, wrzucam podsmażoną cebulkę (lub cebulkę z pieczarkami), wlewam wodę i wsypuję bułkę tartą. Dodaję także posiekany drobno lub zmiażdżony ząbek czosnku. Wsypuję również przyprawy: sól, świeżo zmielony pieprz oraz majeranek. Zamiast majeranku możesz użyć oregano. Oczywiście jeśli nie lubisz, możesz pominąć czosnek i majeranek / oregano.
Wszystkie składniki w misce dokładnie mieszam ze sobą za pomocą dłoni przez około 3 minuty. W razie potrzeby dodaję odrobinę bułki tartej lub wody, aby konsystencja na kotlety mi odpowiadała. Jednak staram się dać jak najmniej bułki tartej, dzięki temu kotlety wychodzą delikatne i miękkie.
Za pomocą zmoczonych w wodzie rąk, formuję 8 kulek i spłaszczam je na kształt kotletów. Takie kotleciki możesz dodatkowo delikatnie obtoczyć w talerzu z bułką tartą.
Smażę kotlety
Na patelni rozgrzewam około 4 łyżek tłuszczu (olej lub smalec np gęsi). Powinno być około 1 cm wysokości tłuszczu. Na rozgrzany tłuszcz układam kotlety. Smażę partiami na nie dużym ogniu przez około 10 – 12 minut. Po około 5 – 6 minut na każdą stronę. Wskazówka. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejszam ogień, a jeśli za wolno to zwiększam. Po usmażeniu pierwszej partii kotletów, zdejmuję z patelni i smażę następne.
Po usmażeniu odkładam na ręcznik papierowy w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu.
Dobre kotlety mielone powinny być mięciutkie i soczyste w środku oraz rumiane na zewnątrz. Mi smakują najbardziej z ugotowanymi ziemniakami i domową surówką. Kotlety możesz obsypać natką pietruszki lub koperkiem. Sprawdź także siekane kotlety z kurczaka.
Smacznego.