Ciasto na pierogi – przepis babci

2
pierogi domowe

Idealne ciasto na pierogi z przepisu babci Joli, które jest miękkie, delikatne i elastyczne. Poznaj sekret proporcji oraz sposobu wykonania. Takie ciasto robiła moja mama i babcia. Dzięki 6 wskazówkom już nigdy nie rozgotujesz pierożków podczas gotowania.

Uwielbiam robić i jeść pierogi. Nie wyobrażam sobie Wigilii bez pierogów ruskich lub z kapusta i grzybami. W sezonie letnim kocham pierogi z jagodami oraz truskawkami. W każdym przypadku korzystam ze swojego klasycznego przepisu na ciasto do pierogów.

Składniki na ciasto do pierogów.

Sekret dobrego ciasta na pierogi tkwi przede wszystkim w zastosowaniu odpowiedniej mąki. Korzystam z mąki pszennej typu 450. Szklanka u mnie to pojemność 250 ml. Z podanej proporcji otrzymasz około 50 krążków na pierogi.

  • 500 g mąki pszennej typ 450 (maksymalnie 500)
  • 250 ml gorącej, ale nie wrzącej wody (1 szklanka)
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • pół łyżeczki soli

Sposób wykonania ciasta na pierogi.

Aby zrobić ciasto na pierogi potrzebujesz: miski, stolnicy, wałka, szklanki do wykrawania kółek, ściereczki do przykrycia. W dalszej pracy do ugotowania pierogów przygotuj szeroki garnek oraz łyżkę cedzakową do wyławiania.

Przesiewam mąkę pszenną do miski, dzięki czemu wyłapuję drobne zanieczyszczenia lub zbite grudki. Wsypuję sól i wlewam olej roślinny oraz gorącą (ale nie wrzącą) wodę. Zagotowaną wodę odstawiam na około 2 – 4 minuty do lekkiego ostygnięcia. Nie wlewam od razu całej wody, lecz część zostawiam i dodaję w trakcie wyrabiania. Dzięki temu mam większa kontrolę nad konsystencją. Na początku wyrabiam gorące ciasto łyżką lub szpatułką, a z czasem rękoma. Gdy ciasto zacznie odchodzić od dna i boków miski, to przekładam ją na stolnicą lub blat kuchenny.

Ciasto na pierogi wyrabiam obiema rękoma przez 15 minut. Po tym czasie jest delikatne, miękkie i zarazem elastyczne. Oczywiście nie klei się już i łatwo odchodzi od rąk. Wyrobione ciasto okrywam ściereczką i odstawiam na 10 – 15 minut, aby „odpoczęło”. Dzięki temu będzie elastyczniejsze podczas wałkowania.

Dzielę ciasto na 3 części. Pierwszą część kładę na stół i rozwałkowuję, a pozostałe okrywam czystą i wilgotną ściereczką kuchenną, aby nie wyschło. Wałkuję cienkie ciasto i wykrawam kółka za pomocą szklanki. Każde kółko rozciągam jeszcze lekko w rękach. Następnie nadziewam ulubionym farszem.
Czynność powtarzam dla pozostałych części ciasta.

Wskazówki jak zrobić ciasto na pierogi.

Zastanawiasz się jak zrobić ciasto na pierogi? Oto moje 6 wskazówek:

  • Do ciasta na pierogi używam gorącej wody.
  • Dodatek jajka powoduje, że ciasto jest twarde. Idealne ciasto na pierogi jest miękkie, więc nie dodaję jajka.
  • Ciasto wyrabiam minimum 10, a najczęściej 15 minut i odstawiam na kolejne 10 – 15 minut, aby „odpoczęło”.
  • Do ciasta zamiast 2 łyżek oleju możesz dodać 2 łyżki masła o zawartości minimum 82 % tłuszczu.
  • Na bieżąco wałkuję porcje ciasta, nadziewam farszem, sklejam i gotuję. Zbyt długie trzymanie może spowodować, że pierogi po ugotowaniu będą twarde.
  • Pierogi gotuję seriami w osolonej wodzie przez 3 minuty od czasu gdy wypłyną na powierzchnię.

Mrożenie pierogów

Pierogi zarówno surowe (zaraz po sklejeniu) jak i ugotowane możemy zamrozić. W tym celu surowe pierogi umieszczam na obsypanej mąką deseczce jeden obok drugiego, tak aby się nie sklejały ze sobą. Następnie umieszczam w zamrażalce. Oczywiście deseczka musi mieć odpowiedni rozmiar i zmieścić się na półce zamrażalki.
W przypadku ugotowanych pierogów, ostudzone smaruję olejem i umieszczam na deseczce. Następnie umieszczam w zamrażalce. W obu przypadkach po 90 minutach wyjmuję z deseczką, przekładam do woreczków foliowych i ponownie przechowuję w zamrażalce do wykorzystania w przyszłości. Czynność powtarzam partiami, jeśli mam większą ilość do zamrożenia. Tak przygotowane pierożki nie będą się kleić do siebie i rozrywać podczas wyjmowania i odgrzewania.

Aby odgrzać zamrożone pierogi, możemy je ugotować lub podsmażyć na patelni. Odmierzoną ilość zamrożonych pierogów wrzucam do wrzącej wody. Gotuję na małym ogniu i wyławiam łyżką cedzakową. Jeśli chcę usmażyć, to najpierw układam je na talerzu lub durszlaku w celu całkowitego odmrożenia. Następnie smażę z obu stron na rumiano.

Życzę udanych pierogów i smacznego! Jestem ciekawa jakie są Wasze ulubione pierogi.

2 thoughts on “Ciasto na pierogi – przepis babci

  1. Moje ulubione pierogi to z jagodami. Zrobiłam je z tego przepisu na ciasto i wyszły super. Ciasto jest idealne, a mąż był zachwycony. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *