Polewa czekoladowa z czekolady
Ciasta, torty, babeczki i desery zawsze smakują i wyglądają lepiej, gdy polejemy je czekoladą. Zobacz jak w 5 minut i w prosty sposób zrobić uniwersalną polewę czekoladową z czekolady lub kakao na bazie masła lub śmietanki. Sprawdź 3 przepisy na aksamitnie gładką i dobrze pokrywającą polewę czekoladową.
Rodzina oraz znajomi często pytają mnie o sprawdzony przepis na polewę czekoladową. Na blogu prezentuję domowe ciasta, które często polane są masą czekoladową. Aby w każdym przepisie nie powielać tego samego przepisu, udostępniam w jednym miejscu moje 3 sprawdzone metody na aksamitnie gładką polewę czekoladową. Przeczytaj także wskazówki, dzięki którym zrobisz idealną polewę czekoladową.
Polewa czekoladowa z czekolady – składniki i sposób wykonania.
Podane proporcje składników są odpowiednie na polanie dużej blachy ciasta o wymiarach 25 x 35 cm lub tortu o średnicy 24 – 26 cm. Jeśli potrzebujesz większą ilość polewy czekoladowej to zwiększ masę składników, zachowując proporcje. Smak polewy zależy przede wszystkim od jakości użytej czekolady oraz masła lub śmietanki. Ja używam masła o zawartości tłuszczu 82 % oraz gorzkiej czekolady o zawartości 60 % kakao. Kiedyś gospodynie domowe używały margaryny, te czasy słusznie minęły! Im świeższe masło lub śmietanka tym lepiej.
Poniżej podaję 3 sprawdzone przepisy. Składniki dodawaj w podanej przeze mnie kolejności. Dzięki temu polewa się nie rozwarstwi i wyjdzie idealnie aksamitnie gładka oraz błyszcząca.
Składniki i wykonanie z masłem:
- 100 g masła (pół kostki masła)
- 200 g czekolady (2 tabliczki czekolady: gorzka, słodka lub pół na pół)
Gdy składniki mam przygotowane, w rondelku na małym ogniu rozpuszczam pokrojone w kostkę masło. Gdy masło się pomału rozpuszcza, tabliczki czekolady łamię na kostki. Do rozpuszczonego masła dodaję kostki czekolady. Całość cały czas podgrzewam na małym ogniu i mieszam łyżką. Po około 2 minutach otrzymuję aksamitnie gładką polewę czekoladową z czekolady na bazie masła.
Kolor polewy zależy oczywiście od rodzaju użytej czekolady.
Składniki i wykonanie ze śmietanką
- 150 g śmietanki 30%
- 150 g czekolady (1 i 1/2 tabliczki czekolady: gorzka, słodka lub pół na pół)
Gdy składniki mam przygotowane, do rondelka wlewam śmietankę i podgrzewam na małym ogniu. W tym czasie tabliczkę czekolady łamię na kostki. Gdy śmietanka będzie gorąca (nie powinna się zagotować), zdejmuję z ognia i dodaję połamane kostki czekolady. Całość mieszam przez kilka minut, aż uzyskam jednolitą i aksamitnie gładką polewę czekoladową na bazie śmietanki. Podczas łączenia, polewa może sprawiać wrażenia, że się zważyła. Jednak po kilku minutach mieszania, otrzymasz jednolitą masę. Jeśli składniki nie chcę się połączyć, to na chwilę umieść na małym ogniu i cały czas mieszaj.
Kolor polewy zależy oczywiście od rodzaju użytej czekolady.
Polewa czekoladowa z kakao – składniki i sposób wykonania.
Często się zdarza, że nie mamy w domu czekolady. Wówczas z pomocą przychodzi przepis na polewę czekoladową z kakao, które każda z nas ma w szafce kuchennej.
Składniki i wykonanie z kakao.
- 100 g masła (pół kostki)
- 40 g kakao (4 łyżki)
- 40 g cukru pudru (4 łyżki)
- 50 ml mleka (ewentualnie woda)
W podanych składnikach możesz lekko zwiększyć lub zmniejszyć ilość cukru, w zależności jaką chcesz uzyskać słodkość. Zalecam użyć cukru pudru, gdyż zwykły dłużej się rozpuszcza. Do składników możesz także dodać pół łyżeczki orientalnych przypraw: cynamon, kardamon lub przyprawa do piernika. Otrzymasz korzenny smak tradycyjnej polewy czekoladowej.
Koniecznie postępuj w opisanej przeze mnie kolejności, aby uzyskać gładką masę. Gdy składniki na polewę mam przygotowane, do rondelka wlewam mleko i zagotowuję na małym ogniu. Gdy mleko będzie gorące, wsypuję cukier i mieszam rózgą kuchenną lub łyżką, aż się rozpuści.
Następnie dodaję pokrojone na mniejsze kawałki masło. Całość cały czas podgrzewam na małym ogniu i mieszam do czasu, aż masło się rozpuści.
Zdejmuję rondelek z ognia. Wsypuję sukcesywnie, stopniowo po 1 łyżce kakao i cały czas intensywnie mieszam. W tym momencie możesz także dodać korzenne przyprawy, jeśli używasz. Masa czekoladowa z kakao jest już gotowa do polania na ciasto lub inny deser.
PS. Gęstość polewy możesz regulować poprzez dodanie większej ilości mleka.
Wskazówki.
Zaraz po zrobieniu, masa czekoladowa jest gorąco. Dlatego odstawiam ją do lekkiego ostudzenia. Pamiętaj jednak, że im cieplejsza jest masa (rzadsza konsystencja), tym łatwiej ją rozprowadzić po cieście lub innym deserze. Z gorącej i rzadkiej polewy łatwo tworzyć ozdoby i napisy. Chłodniejszą i gęstszą polewą łatwiej smarować boki ciast.
Zaraz po naniesieniu polewy na: ciasta, torty, babeczki i pozostałe desery, umieszczam je do lodówki na minimum kilkanaście minut w celu schłodzenia.
Kolor polewy zależy oczywiście od rodzaju użytej czekolady lub ilości dodanego kakao.
Do składników możesz także dodać pół łyżeczki przypraw: cynamon, kardamon lub przyprawa do piernika. Otrzymasz wówczas ciekawy, korzenny smak zamiast tradycyjnej polewy czekoladowej.
Polewa czekoladowa doskonale zakrywa wszelkie pęknięcia i nierówności na wierzchu i bokach ciasta.
Co zrobić, gdy masa czekoladowa zgęstnieje?
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się odstawić polewę i zająć się czymś innym w kuchni. Dzieci, wnuki, mąż, telefon oderwał od obowiązków, a masa czekoladowa stwardniała? Nic się nie martw. Jest na to prosty sposób, aby odzyskać polewę czekoladową.
Wystarczy, że rondelek z polewą umieścisz w większym pojemniku z gorącą wodą. W efekcie tzw. „kąpieli wodnej” i mieszania, ponownie rozpuścisz masę czekoladową, którą polejesz ciasto.
Pamiętaj, aby nie podgrzewać bezpośrednio na ogniu polewy, bo się rozwarstwi. Dzieje się tak zawsze, gdy szybko oddzieli się od siebie masa kakaowa oraz tłuszcz.
Dlaczego masa czekoladowa się rozwarstwiła i jak uratować masę?
Jeśli podczas robienia masy czekoladowej tłuszcz nie chce się połączyć z masą kakaową, oznacza to, że polewa się rozwarstwiła. Powodem jest przede wszystkim zła kolejność dodawania i mieszania składników lub zaburzone proporcje. Czasami błąd polega na słabym mieszaniu. Jedynie intensywne mieszanie sprawia, że tłuszcz doskonale łączy się z pozostałymi składnikami.
Podane przeze mnie 3 sposoby na polewę czekoladową, udadzą się każdemu, kto będzie robił wszystko zgodnie z opisem. Jeśli jednak polewa nam się rozwarstwi (zdarza się nawet dla najlepszych gospodyń), wówczas zamiast wyrzucać do kosza, postępuj według poniższej metody.
Do rozwarstwionej polewy dodaj 2 łyżeczki gorącej wody lub mleka i intensywnie wymieszaj. Bardzo często w tak prosty sposób można uratować polewę.
Dlaczego warto robić domową polewę czekoladową?
Domowa polewa czekoladowa jest przede wszystkim tańsza od sklepowej. Dodatkowo mamy kontrolę nam tym co jemy. Wiesz ile jest cukru oraz jakiego użyto rodzaju tłuszczu. Nie wspomnę już o konserwantach i utwardzaczach w kupnych produktach.
Domowa polewa czekoladowa to najwyższej jakości masa na bazie najlepszych tłuszczy oraz kakao. Polewa czekoladowa to jeden z podstawowych przepisów, do których wracam przy robieniu ciast, tortów i pozostałych deserów.
Życzę udanych wypieków i smacznego!