Skip to content

Ogórki w ketchupie i koncentracie do słoików na zimę

0
ogórki w ketchupie i koncentracie do słoików na zimę

Babcine ogórki w ketchupie i koncentracie do słoików na zimę są tak pyszne, że znikają ze stołu w oka mgnieniu. Będziecie zachwyceni ich smakiem. Bardzo lubią je dzieci, w końcu to smak keczupu. Ogórki są proste i bardzo proste w zrobieniu. Zapraszam na sprawdzony przepis.

Składniki na ogórki w ketchupie

Na 2 kg ogórków wykorzystałam 4 słoiki 720 ml.

  • 2 kg ogórków
  • 200 g cebuli

Do każdego słoika

  • pół ząbka czosnku
  • łyżeczka białej gorczycy
  • listek laurowy
  • 3 ziela angielskie
  • 5 ziaren pieprzu czarnego

Zalewa keczupowa

  • 1 litr wody
  • 350 g ketchupu najlepiej pikantnego
  • 100 ml koncentratu pomidorowego
  • 200 ml octu spirytusowego
  • 220 g cukru (1 szklanka lub około 18 płaskich łyżek)
  • 30 g soli kamiennej niejodowanej (4 łyżeczki)
2 słoiki ogórków w keczupie na zimę

Jak zrobić ogórki w ketchupie i koncentracie do słoików na zimą?

Do wykonania ogórków w słoikach na zimę użyłam: deski, noża do krojenia oraz rondla do ugotowania zalewy ketchupowej. Użyłam słoików 720 ml. Słoiki oraz nakrętki oczywiście wcześniej umyłam i wyparzyłam. Istotne jest, aby nakrętki nie były uszkodzone ani z nalotem rdzy. Z własnego, babcinego doświadczenia wiem, że lepiej zainwestować w nową zakrętkę, niż zimą wyrzucać zepsute przetwory.

Myję i kroję ogórki

Ogórki myję pod bieżącą i zimną wodą. Większe ilości możesz umyć w misce. Świeże ogórki gruntowe prosto z działki są jędrne i gotowe do użycia. Natomiast kupione na bazarze lub w sklepie wymagają moczenia przez 1 lub 2 godziny w zimnej wodzie. Po tym czasie nabierają sprężystości i chrupkości.

Ogórków nie obieram. Usuwam jedynie twarde końcówki. Kroję w plastry o grubości około 3 – 5 mm. Możesz także pokroić ogórki w pionowe słupki np w ćwiartki lub ósemki.

Cebulę obieram i kroję w pół plastry.

Umieszczam przyprawy i ogórki w słoikach

Do każdego, umytego i wyparzonego słoika wrzucam przyprawy: listek laurowy, pół ząbka czosnku, łyżeczkę gorczycy białej, oraz 3 ziela angielskie i 5 ziaren pieprzu czarnego. Na dno wrzucam także kilka półplasterków cebuli.

Plastry ogórków dość ciasno umieszczam w słoikach. Im ciaśniej tym lepiej. Po co zimą otwierać samą zalewę 🙂 ?

Ranty słoików oraz wieczka wycieram do suchego i mocno zakręcam. Zobacz też moje ogórki kiszone.

Pasteryzuję słoiki z ogórkami

Na dno szerokiego garnka kładę złożoną na pół ścierkę kuchenną, wlewam wodę i zagotowuję. Gdy woda jest już gorąca, wkładam słoiki. Mam nadzieję, że wiesz, a jeśli nie, to przypomnę podstawową zasadę pasteryzacji słoików. Aby słoiki nie popękały, gorące weki wkładamy do gorącej wody, a chłodne do chłodnej. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotały pęcherzyki powietrza.

Moje słoiki o pojemności 720 ml pasteryzuję przez 15 minut. Czas liczę od momentu, gdy woda zacznie się gotować. Większe słoiki pasteryzuję przez 5 minut dłużej, a mniejsze o 5 minut krócej.

Po pasteryzacji ostrożnie za pomocą rękawiczki kuchennej lub ściereczki wyjmuję słoiki i układam do góry dnem na blat kuchenny wyścielony ręcznikiem. Przykrywam kocem lub ręcznikiem i zostawiam, aż całkowicie ostygną na około 1 dobę. Gotowe przetwory wynoszę do spiżarni.
Tak przygotowane ogórki w ketchupie i koncentracie są już dobre po kilku dniach. Pozdrawiam i życzę smacznego.

porcja ogórków w keczupie na talerzu w tle 2 słoiki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *