babciny sok z malin

Poznaj przepis babci Joli na domowy sok z malin do słoików na zimę, który jest niesamowity w smaku. Świetnie smakuje do herbaty lub jako lemoniada z wodą. Możesz też polać nim desery. Zrobienie tego soku jest bardzo proste i szybkie.

Mój sok z malin to tylko 2 składniki.
20 minut gotowania.
Z każdego 1 kg malin otrzymasz około 0,75 – 0,8 litra soku.

Składniki na sok z malin

  • 1 kg malin
  • 300 g cukru

Jak zrobić babciny sok z malin?

Do zrobienia soku z malin wykorzystałam:

  • miskę do opłukania owoców
  • 2 garnki do zagotowania soku
  • durszlaka i czystą pieluchę tetrową do odcedzenia
  • umyte i wyparzone słoiki i nakrętki
  • piekarnik do pasteryzacji lub garnka wyścielonego ścierką kuchenną
4 słoiki soku z malin

1 – przygotowuję owoce

Maliny zbieram w słoneczny dzień.
Owoce wsypuję do miski i zalewam zimną wodą. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia wypływają na wierzch i łatwo je zebrać. Oprócz listków i łodyg wypłyną też ewentualne robaczki.

Następnie przekładam odsączone maliny do dużego garnka.

2 – gotuję maliny bez cukru

Opłukane maliny są nasączone wodą, dlatego nie dolewam już wody do garnka. Jeśli nie płuczesz czystych malin ze sklepu, to dolej do garnka 100 ml wody na każdy 1 kg malin.

Maliny zagotowuję na lekko mniejszym niż średni ogień. Często mieszam, aby nie przywarły do dna. Owoce szybko puszczają sok.

Gdy się zagotują, zmniejszam ogień. Gotuję na małym ogniu przez około 20 minut i często mieszam.

rozgotowane maliny na sok

PS w trakcie gotowania, myję i wyparzam słoiki oraz nakrętki.

3 – przecedzam sok z ugotowanych malin

Do drugiego, mniejszego garnka przecedzam sok. W tym celu na durszlak lub sito umieszczam czystą pieluchę tetrową.

Wlewam partiami sok z malinami. Gdy ścieknie, dodatkowo skręcam pieluchę z odcedzoną pulpą i mocno wyciskam pozostały sok.

przecedzam pulpę malin na sok

Czynność powtarzam, aż przecedzę cały sok. Uwaga pulpa jest gorąca. Jeśli masz czas, to odczekaj, aż lekko ostygnie. Łatwiej jest wówczas dokładnie odcisnąć.

Z pulpy możesz zrobić domowy dżem lub zjeść 🙂. Mi bardzo smakuje malinowa pulpa i zawsze przynajmniej 1 słoiczek dodatkowo pasteryzuję.

4 – rozpuszczam cukier w soku i rozlewam do słoików

Do garnka z odcedzonym sokiem wsypuję cukier. Całość mieszam, aż się rozpuści. W gorącym soku trwa to dosłownie przez chwilę. Dla ułatwienia, sok możesz lekko podgrzać.

Gotowy sok przelewam do wyparzonych słoików. Możesz też użyć buteleczek np po sklepowym soku. Najlepsze są nieduże słoiki i buteleczki.

Bardzo ważne. Wycieram ranty słoików i zakrętki do suchego. Mokre ranty słoików to główna przyczyna psucia się przetworów.

5 – pasteryzuję sok z malin

Sok z malin pasteryzuję tradycyjnie w garnku z wodą lub w piekarniku. Małe ilość gotuję w garnku wyścielonym ścierką kuchenną, a większe w piekarniku.

Pasteryzacja w garnku
Na dno garnka kładę ścierkę kuchenną, wlewam wodę i zagotowuję. Gorące słoiki z sokiem umieszczam ostrożnie do gorącej wody. Słoiki nie mogą się dotykać. Zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało i pasteryzuję przez około 15 minut.

Następnie ostrożnie wyjmuję i umieszczam do góry dnem na blat wyścielony ręcznikiem lub ściereczką. Przykrywam drugim ręcznikiem lub kocem i zostawiam na kilkanaście godzin do ostygnięcia. Następnie przenoszę i przechowuję sok w ciemnym i chłodny miejscu. Do tego celu babcina piwnica nadaje się idealnie.

Pasteryzacja w piekarniku
Piekarnik nagrzewam do temperatury około 120 – 130 stopni C. Ostrożnie umieszczam słoiki z gorącym sokiem. Pasteryzuję z termoobiegiem przez 30 minut, licząc od czasu, gdy temperatura osiągnie około 120 – 130 stopni C. Następnie wyłączam piekarnik i lekko uchylam drzwiczki. Gdy lekko ostygnie, ostrożnie wyjmuję z piekarnika. Układam do góry dnem na blat kuchenny wyścielony ręcznikiem lub ściereczką i przykrywam. Gdy ostygnie, wynoszę do piwnicy.

sok z malin obok rozrzucone owoce

Sok z malin przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu nawet ponad 12 miesięcy. Ważne jest, aby po otwarciu, przechowywać go w lodówce i szybko spożyć. Dlatego najlepsze są nieduże słoiki lub buteleczki 0,3 – 0,5 litra.

Polecam ciasto z malinami i galaretką.

Życzę smacznego i ciepło pozdrawiam, babcia Jola!

2 thoughts on “Przepis babci na sok z malin

  1. Soku się nie gotuje gdyż traci kolor Zasypuję maliny cukrem ok 1/2 kg na 1 kg malin w czystym wyparzonym słoiku zakrywam gazą wstrząsam słoikiem do rozpuszczenia cukru następnie przez sitko i gazę wyciskam sok Nie gotuję gdyż traci kolor ok 90 st wlewam do wyparzonych słoikow i odwracam do góry dnem Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *